A wire of density 9 × 10-3 kg cm-3 is stretched between two clamps 1m apart. The resulting strain in the wire is 4.9 × 10-4. The lowest frequency of the transverse vibrations in the wire is (Young’s modulus of wire Y = 9 × 1010 Nm-2), (to the nearest integer), ______
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0035.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Lowest frequency is fundamental frequencyf0=12lTμ Y=TlAΔl⇒f0=12lTρA TA=YΔll⇒f0=12lYΔlρlGiven : l=1 ; Δll=4.9×10−4; Y=9×1010 ; ρ=9×10+3kgm3So ⇒f0=129×1010×4.9×10−49×103=124.9×103=1249×102=702=35 Hz