A wire of density 9 ×103 kg/m3 is stretched between two clamps 1 m apart and is stretched to an extension of 4.9 ×10-4 m. Young's modulus of material is 9 ×1010N m. Then:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
The lowest frequency of standing wave is 35 Hz
b
The frequency of 1st overtone is 70 Hz
c
The frequency of 1st overtone is 105 Hz
d
The stress in the wire is 4.41 × 107 N/m2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Speed of wave in wireV=TρA=YΔllA×1ρA=YΔllρMinimum frequency; that means fundamental mode.f=Vλ=V2l=12lYΔllρ=35Hz Stress =YΔll=9×1010×4.9×10−41=4.41×107N/m2and frequency of first overtone = 2f=70 Hz.