Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A wire of density 9×103 kg/m3 is stretched between two Clamps 1 m apart and is subjected to an extension of 4.9×10-4 m. The lowest frequency of transverse vibration in the wire is (Y=9×1010 N/m2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

40 Hz

b

35 Hz

c

30 Hz

d

25 Hz

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

For wire ifM= mass, ρ= density ,A= Area of cross section V= volume, l= length, Δl= change in length Then mass per unit length m=Ml=Alρl=Aρ And Young's modulus of elasticity Y=T/AΔl/l⇒ T=YΔlAlHence lowest frequency of vibrationn=12lTm=12lYΔllAAρ=12lYΔllρ⇒ n=12×19×1010×4.9×10−41×9×103=35Hz
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring