A wire has a mass 0.4±0.004g and length 8±0.08(cm) The maximum percentage error in the measurement of its density is 4%. The radius of the wire is r±Δr, find Δr.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.02r
b
0.01r
c
0.03r
d
0.1r
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ρ=mπr2LΔρρ×100=Δmm+2Δrr+ΔLL×100 =0.01+2Δrr+0.01×100=4 (given) or 100Δrr=1 ⇒Δr=0.01r