A wire has a resistance 10 Ω. It is stretched by one-tenth of its original length. Then its resistance will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 Ω
b
12 Ω
c
9 Ω
d
11 Ω
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here volume remains constant. Thusπr12l=πr22(11l/10)or πr22=1011πr12{ ∴When wire is stretched by 1/10 of its original length, the new length of wire becomes (11 / / 10)}Let the new resistance be R2. ThenR2=ρ⋅1110lπr22=(11/10)ρl(10/11)πr12=(11/10)10/11)ρlπr12=(11/10)(10/11)×10=12110=12⋅1Ω