A wire of length L is drawn such that its diameter is reduced to half of its original diameter. If the initial resistance of the wire were 10 Ω, its new resistance would be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40 Ω
b
80 Ω
c
160 Ω
d
120 Ω
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For a wire of length l, area A, specific resistance ρ, the resistance is given byR= ρ lA ....1If original diameter of wire be d, then new diameter is d/2Original area of cross-section is πd2/4 and final area of cross-section is πd2/16Since volume remains constant, on pulling the wire we haveπd24 × l = πd216 × l'⇒ l' =164 l = 4 lAlso R'= ρ l'A' ....2∴ R'= ρ. 4 lA/4 = 16 RHence, new resistance 16 × 10=160 Ω