A wire of length l and Mass per uniform length 6.0×10−3 kg/m is put under tension of 500N . Two consecutive frequencies it resonates at are 420Hz and 490Hz . Then l in meters is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8.21 m
b
5.13 m
c
2.06 m
d
2.25 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Suppose the wire vibrates at 420Hz in its nth harmonic and at 490Hz in its n+1th harmonic. f=n2lTμ ∴490420=n+1n ⇒n=6 Now, from first equation ∴420=62l5006×10−3 ⇒70=12×l500×1036 ⇒140l=5×1056 ⇒l=288.67140=2.0619