A wire of length l and mass per unit length 6.0×10−3 kg/m is put under tension of 540N two consecutive frequencies that it resonates at are 420 Hz and 490 Hz , then l in meters is _____
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0002.14.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
nv2l=420 → i n+1v2l=490 → (ii) Divide i/ii n=6 Substitute in equation (i) we have ⇒6×v2l=420 Also, v=Tμ=5406×10−3 ∴6×5406×10−32l=420 l=300140=2.142
A wire of length l and mass per unit length 6.0×10−3 kg/m is put under tension of 540N two consecutive frequencies that it resonates at are 420 Hz and 490 Hz , then l in meters is _____