A wire of length 2 m is made from 10 cm3 of copper. A force F is applied so that its length increases by 2 mm. Another wire of length 8 m is made from the same volume of copper. If the force F is applied to it, its length will increase by
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.8 cm
b
1.6 cm
c
2.4 cm
d
3.2 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
I=FLAY=FL2(AL)Y=FL2VY∴I∝L2If volume of the wire remains constant I2I1=L2L12=822=16∴I2=16×I1=16×2=32mm=3.2cm.