A wire 3m in length and 1mm in diameter at 300C and is kept at temperature 1700C and is stretched by hanging a weight of 10kg at one end calculate the change in the length of the wire. Given α=1.2×10−5/0C Y=2×1011Nm−2 g=10ms−2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.