A wire of mass 9.8 × 10−3 kg per metre passes over a frictionless pulley fixed on the top of an inclined frictionless plane which makes an angle of 300 with the horizontal. Masses M1 and M2 are tied at the two ends of the wire. The mass M1 rests on the plane and mass M2 hangs freely vertically downwards. The whole system is in equilibrium. Now a transverse wave propagates along the wire with a velocity of 100 ms−1. Find the value of (M1+ M2) in kg.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 30.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Resolving M1g into rectangular components, we have M1g sin 300 acting along the plane downwards, and M1g cos 300 acting perpendicular to the plane downwards. Let T be the tension in the wire and R be the reaction of plane on the mass M1. Since the system is in equilibrium, therefore, T=M1gsin300 ----------- (i) and R=M1gcos300 ---------- (ii) T = M2g --------- (iii) From (i) and (iii), we haveT=M1gsin300=M2g --------- (iv) Velocity of transverse wave , v=Tm ,Where m is the mass per unit length of the wire. ∴v2=T/m, or T=v2m=(100)2×(9.8×10−3)=98N From (iii) , M2= T/g = 98/9.8 = 10kg.From (iv) , M1= 2M2= 2 x 10 = 20kg. ∴M1+M2=30kg