A wire of resistance 12 Ω m−1 is bent to form a complete circle of radius 10 cm. The resistance between its two diametrically opposite point s, A and B, as shown in the figure, is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.6 πΩ
b
3 Ω
c
6 πΩ
d
6 Ω
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Circumference of circle 2 × π 10100 = 2π10 = π5Resistance of wire = 12 × π5 = 12π5Resistance of each section = 12π10 Ω∴ Equivalent resistanceReq = 12π10 × 12π1012π10 + 12π10 = 6π10 = 0.6 π Ω