Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A wire ring of 5 cm radius is rested on the surface of a liquid and then raised. The pull required is 3.14 gf more before the film breaks than it is after. Find the surface tension of the liquid (in dyne cm-1). Take π=3.14

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 50.0.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

When the wire ring is resting on the liquid surface, a thin film of liquid is in contact with the ring. Force due to surface tension acts along the circumference. Therefore, the force required to lift the ring is equal to the sum of the weight of the ring and the force due to surface tension. Hence, the extra pull required to break the film is equal to the force on the ring due to surface tension i.e.       pull required to break the film = force on the ring due to surface tensionHere, pull required to break the film     =3.14gf=3.14×1000 dyne and radius of the ring, r = 5 cm.The liquid is in contact with the ring both along its inner and outer circumference. Therefore, force on the ring due to surface tension      =2(2πrT)=2×2π×5×T=20πTHence, 20πT=3.14×1000Or T=3.14×100020π=50.0 dyne cm−1
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring