A wire is wound on a long rod of material of relative permeability μr=4000 to make a solenoid. If the current through the wire is 5 A and number of turns per unit length is 1000 per metre, then the magnetic field inside the solenoid is__
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0025.12.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
B=μnI=μrμ0nI =4000×4π×10−7×1000×5=8πT = 0025.12 T.