With two hands, you hold a cone motionless upside down, as shown in figure. The mass of the cone is (m = 1 kg), and the coefficient of static friction between you fingers and the cone is (μ=0.5). If the minimum normal force you must apply with each hand in order to hold up the cone is found to be 13n N. find the value of 'n' . Consider only translational equilibrium.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For equilibrium in vertical direction Here θ is the base angle of the cone .2fsinθ−2Ncosθ−mg=0 2μNsinθ−2Ncosθ=mg …………1tanπ2−θ=512cotθ=512,sinθ=1213 & cosθ=5122(0.5)1213N−2N⋅513=(1)(10)N = 65 N Hence n=5