With what speed should a body be thrown upwards so that the distances traversed in the 5th second and 6th second are equal ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
58.4 m/s
b
49 m/s
c
98 m/s
d
98m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For an object thrown upwards to traverse same distance on 5th and 6th second, the object must change its direction of motion exactly between those two time intervals, i.e., the object reaches the highest point at 5 s. So, ug=5u = 5g = 5 x 9.8 = 49m/s