A wooden ball of density D is immersed in water of density d to a depth h and then released . The height above the surface of water up to which the ball will jump out of water is ( neglect viscous effect )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
dDh
b
dD−1h
c
h
d
zero
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the volume of the ball be V. Force on the ball due to upthrust =V d g Net upward force =V d g -V D g .'. Upward accelemtion is given bY VDa=Vdg−VDg a=d−DDg velocity on reaching the surface, u=2ah Further u=2gH ∴ 2ah=2gH or H=ahg So, H=d−DDh=dD−1h