A wooden cylinder is floating in water with its axis vertical and its submerged length is 10 cm. If it is slightly pushed into water and released, its starts oscillating with time period T. If g = 10 m/s2 find T in second.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
π5
b
2π5
c
π10
d
π2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When the cylinder is in equilibrium, mg=ρ.A.l.gwhen the submerged length is (l + x), net upward force acting on the cylinder is equal to ρAl+xg−mg=ρAlg−mg+ρAg.x=ρAgx∴ ma=−ρAgx⇒ma=−mlg.x⇒a=−glx∴ ω=gl⇒T=2πω=2πlg=2π0.110 S=π5sec