A wooden plank of length 1 m and uniform cross section is hinged at one end to the bottom of a tank as shown in the figure. The tank is filled with water up to a height of 0.5 m. The specific gravity of the plank is 0.5. If the angle θ by the inclination of that the plank makes with the vertical in the equilibrium position (exclude the case θ = 0). Find the value of 1cos2θ.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let y be the length of the plank inside water. y=0.5cosθLet A be the cross-sectional area of the plank. Then the buoyant force on it is Fb=Vρωg=(Av)ρωg Since the plank is in rotational equilibrium, so ∑τ→0=0 or mg×l2sinθ−Fb×y2sinθ=0 or mgl−Fb×y=0 or (Al×0.5)gl−(Ay)dvy=0 or 0.5l2=y2 or 0.5×(1)2=0.5cosθ2 or cos2θ=12