A wooden sphere is floating in water with 60% of its volume submerged in water. Now the sphere is taken to a depth of 5 m and released. What will be the acceleration of the sphere after release? Take g=10 m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7.5 m/s2
b
6.67 m/s2
c
8.42 m/s2
d
5 m/s2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If V be volume of sphere, σ be the density of wood and P be the density of water, then by law of floatation. σvg=ρ(60100V).g⇒σ=35ρ∴ Acceleration a=ρvg−σvgσv=g(ρσ−1)⇒a=10[ρ3ρ5−1]m/s2=6.67 m/s2