The work done in bringing three particles each of mass 10gm from large distance to the vertices of an equilateral triangle of side 10cm is (approximately)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10-3J
b
2×10-13J
c
4×10-3J
d
10-11J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m=10g=10×10-3kg=10-2kg r=10cm=10×10-2m=10-1m W=−ΔU=-Uf-Ui=-Uf-0(∵Potential energy at inifinity =0 for all the three particles) Wnet=-Uf1+Uf2+Uf3=-2U=−−3Gm1m2r=3Gm2r=3×6.67×10-11×10-2210-1=20.01×10-14J=2×10-13J