Work function of aluminium is 4.2 eV. In a photo electric experiment, light of wavelength 2200 Ao illuminates the aluminium surface. Then stopping potential is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.85 V
b
2.17 V
c
1.445 V
d
0.85 V
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy of incident photon hν=hcλ=124202200eV∴ hν=5.645 eV∴ (KE)max=hν−ϕ=(5.645−4.2)eV=1.445 eV∴ Stopping potential = 1.445 volt