The work function of a certain metal is 3.31 × 10–19 J. Then the maximum kinetic energy of photo-electrons emitted by incident radiation of wave length 5000A0 is (given h = 6.62×10–34 J -s, C=3×108ms–1, e = 1.6×10–19 coul.)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
The work function of a certain metal is 3.31 × 10–19 J. Then the maximum kinetic energy of photo-electrons emitted by incident radiation of wave length 5000A0 is (given h = 6.62×10–34 J -s, C=3×108ms–1, e = 1.6×10–19 coul.)