The work function of a material is 5.3 eV and the stopping potential for a radiation incident on this surface is 4.2 V. The energy of a quantum of incident radiation is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.1 eV
b
9.5 eV
c
5.3 eV
d
4.2 eV
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E = Wo + KEmax = Wo + eVs = 5.3 eV + e(4.2V) = 5.3 eV + 4.2 eV = 9.5 eV