The work function of a metallic surface is 5.01 eV. The photo-electrons are emitted when light of wavelength 2000 A falls on it. The potential difference applied to stop the fastest photo-electrons is [h=4.14 x 10-15 eV sec]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.2 volts
b
2.24 volts
c
3.6 volts
d
4.8 volts
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy of incident light E=123752000=6.18 eVAccording to relation E=Wo+eVo⇒Vo=Eo−Woe=6.18eV−5.01eVe=1.17V≈1.2V