Work function of nickel is 5.01 eV. When ultraviolet radiation of wavelength 200 Ao is incident on it, electrons are emitted. What will be the maximum velocity of emitted electrons?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3×108ms−1
b
6.46×105ms−1
c
10.36×105ms−1
d
8.54×106ms−1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy corresponding to 2000Å=12375/2000eV=6.2eVE=W+KEMaximum kinetic energy is(6.2−5.01)eV=1.19eV Now, 12×9.1×10−31×vmax2=1.19×1.6×10−19 or vmax2=1.19×1.6×10−19×29.1×10−31 =0.418×1012=41.8×1010 or vmax=6.46×105ms−1