The work function of a photosensitive material is 4.0 eV. The longest wavelength of light that can cause photon emission from the substance is (approximately)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As E=12400λ(E is in eV and λis in Å)λ=124004 =3100Å ∴λ=310 nm
The work function of a photosensitive material is 4.0 eV. The longest wavelength of light that can cause photon emission from the substance is (approximately)