The work function of potassium is 3.0 eV. When it is illuminated by light of wavelength 3300A0 photo electrons are emitted. The stopping potential of photo electrons is [Plank's constant h=6.6×10-34Js, 1eV=1.6×10-19J, C = 3 ×108 ms-1]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
The work function of potassium is 3.0 eV. When it is illuminated by light of wavelength 3300A0 photo electrons are emitted. The stopping potential of photo electrons is [Plank's constant h=6.6×10-34Js, 1eV=1.6×10-19J, C = 3 ×108 ms-1]