The work function of Potassium is 2.0 eV. When it is illuminated by light of wavelength 3300 A0 photo electrons are emitted. The stopping potential of photo electrons is [Plank’s constant h = 6.6×10–34 Js,1 eV = 1.6×10–19 J, C = 3 ×108 ms–1]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.