The work functions for metals A, B and C are respectively 1.92 eV,2.0 eV and 5 eV. According to Einstein's equation, the metals Which will emit photoelectrons for a radiation of wavelength 4100 Ao are
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
none
b
A only
c
A and B only
d
all the three medals
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Work function for wavelength of 4100 Ao isW=hcλ=6.62×10−34×3×1084100×10−10=4.8×10−19J=4.8×10−191.6×10−19eV=3eVNow, we have WA=1.92eV, WB=2.0eV, WC=5eV since WA