Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An X-ray tube is working at potential of 20 kV. The potential difference is decreased to 10 kV. It is found that the difference of the wavelength of Kα X-ray and the most energetic continuous X-ray becomes 4 times the difference before the change of voltage. The atomic number of the target element is _______________ Take b=1 and 13.4=0.54

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 55.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

We use λmin=hc20000e,λmin′=hC10000e Given that 4λα−λmin=λα−λmin′⇒ 3λα=4λmin−λmin′⇒  λα=hC30000e⇒hCλα=30000eBy using the formula of energy of electrons according to Bohr's model and considering shielding effect30000=(13.6)112−122(Z−1)2⇒ Z−1=100517=10034=54Z=54+1=55
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
An X-ray tube is working at potential of 20 kV. The potential difference is decreased to 10 kV. It is found that the difference of the wavelength of Kα X-ray and the most energetic continuous X-ray becomes 4 times the difference before the change of voltage. The atomic number of the target element is _______________ Take b=1 and 13.4=0.54