In a YDSE bi-chromatic light of wavelengths 400 nm and 560 nm are used. The distance between the slits is 0.1 mm and the distance between the plane of the slits and the screen is 1m. The minimum distance between two successive regions of complete darkness is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 mm
b
5.6 mm
c
14 mm
d
28 mm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let nth minima of 400 nm coincides with mth minima of 560 nm then (2n−1)400=(2m−1)560 Þ 2n−12m−1=75=1410=2115i.e. 4th minima of 400 nm coincides with 3rd minima of 560 nm.The location of this minima is =7(1000)(400×10−6)2×0.1=14 mmNext, 11th minima of 400 nm will coincide with 8th minima of 560 nmLocation of this minima is =21(1000)(400×10−6)2×0.1=42 mm\ Required distance = 28 mm