In a YDSE with monochromatic light, fringes are obtained on a screen placed at some distance from the plane of slits. If the screen in moved by 5×10−2m towards the slits, the change in fringe width is 3×10−5m . If the distance between the slits is 10−3m , then the wavelength of light used is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4000 A0
b
4500 A0
c
5000 A0
d
6000 A0
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Distance between the slits d=10−3 m Screen distance ΔD=5×10−2 m Change in fringe width Δβ=3×10−5 m Wavelength λ=? Fringe width β=Dλd Δβ=λd(ΔD) ⇒λ=d.ΔβΔD =(10−3)(3×10−5)5×10−2 =6000×10−10m ∴ λ=6000 A0
In a YDSE with monochromatic light, fringes are obtained on a screen placed at some distance from the plane of slits. If the screen in moved by 5×10−2m towards the slits, the change in fringe width is 3×10−5m . If the distance between the slits is 10−3m , then the wavelength of light used is