You are given that mass 37Li=7.0160 u, Mass of 24He=4.0026 u, and mass of 11H=1.0079 uWhen 20g of 37Li is converted into 24He by proton capture, the energy liberated, (in kWh), is :Mass of nucleon=1 GeV/c2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.82×105
b
8×106
c
1.33×106
d
4.5×105
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
37Li+P→224HeMass defect=△M=Product-Reactant=(7.0160u)+(1.0079u)-(2×4.0026u)⇒△m=0.0187u for 20g of 37Li No. of nucleus=207×6×1023Total mass defect =ΔM=0.0187×207×6×1023 uTotal energy liberated=△E=ΔMc2⇒△E=ΔMc2=0.0187×1207×1023×c2×109×1.6×10−19c2J×1kWhr3.6×106J=1.4×106kWh
You are given that mass 37Li=7.0160 u, Mass of 24He=4.0026 u, and mass of 11H=1.0079 uWhen 20g of 37Li is converted into 24He by proton capture, the energy liberated, (in kWh), is :Mass of nucleon=1 GeV/c2