You crouch from standing position, lower your centre of mass by 20 cm and then jump vertically upward into the air. The average force that the ground exerts on you while you are jumping is three times your weight. Then the speed with which you leave the ground in standing position is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7 m/s
b
2.8 m/s
c
3.6 m/s
d
2.2 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(2)Fnet=Net vertically upward force on me=N−mg=3mg−mg=2mgBy work−energy Theorem, 12 mv2−0 =Fnet × h⇒ 12 mv2=2mg × h⇒ v=4gh=4 × 10 × 0.2 m/s=22 m/s⇒ v= 2 × 1.414 m/s =2.828 m/s