In young double slit experiment λ=500nm,d=1mm and D=1m .The minimum distance from the central maximum where intensity is half of the maximum intensity is (assume intensity from each slit is same)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2×10−4 m
b
1.25×10−4 m
c
4×10−4 m
d
2.5×10−4 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given Wavelength λ=500 nm=5×10−7 mDistance between two slits d=1 mm=10−3 mDistance between slits and screen D=1 mMaximum intensity =4I0I=4Iocos2ϕ2⇒2Io=4Iocos2ϕ2⇒cosϕ2=12∴ϕ=π2Path difference Δϕ=2πλΔx⇒Δx=λ4∴y=Δx.Dd=λD4d=5×10−7×14×10−3=1.25×10−4 m