In Young’s double slit experiment, blue-green light of wavelength 500 nm is used. The slits are 1.20 mm apart, and the viewing screen is 5.40 m away from the slits. What is the fringe width.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.2 mm
b
4.2 mm
c
2.25 mm
d
1.25 mm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The given values areλ=500 nm=500×10−9 md=1.20 nm=1.20×10−3 mD=5.40 mFringe width β=λDd=500×10−9×5.401.20×10−3=27001.20=2250 x10-6 m∴β=2.25 mm