In Young's double slit experiment, carried out with light of wavelength A = 5000 A0 tif the distance between the third minima on the either side of the central maxima is 25mm and the screen is at 200 cm from the slits. then the distance between the slits is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.24 mm
b
0.32 mm
c
0.2 mm
d
0.4 mm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
in Young's double slit experiment if the fringe width is β then the distance between the first two minima on the either side of the central maxima is β then separation between the second minima on the either side of the central maxima is 3 β and between third minima on either side is 5βSo 5β =25 mm β = 5mmλDd=5×10-3d=λD5×103=5×10-7×25×103=2×10-4