In a Young’s double slit experiment d=1 mm, λ=6000A0 and D=1 m (where d, λ and D have usual meaning). Each of slit individually produces the same intensity on the screen. Then select the correct option(s).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
The minimum distance between two points on the screen having 75% intensity of the maximum intensity is 0.2 mm
b
The minimum distance between two points on the screen having 75% intensity of the maximum intensity is 20 μm
c
Fringe width is 0.6 mm
d
Fringe width is 0.3 mm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
β=Dλd=1×6000×10-1010-3=0.6 mmPhase difference between centre and any point is ϕThen Iϕ=4I0cos2ϕ2 ⇒344I0=4I0cos2ϕ2cosϕ2=±32 ⇒ϕ2=π6⇒ϕ=π3 ∴ minimum distance between such points =2y=2DΔxd=2DΔϕλd2π=21π36000×10-1010-32π=0.2mm
In a Young’s double slit experiment d=1 mm, λ=6000A0 and D=1 m (where d, λ and D have usual meaning). Each of slit individually produces the same intensity on the screen. Then select the correct option(s).