Young’s double slit experiment is performed with light of wavelength 550 nm. The separation between the slits is 1.10 mm and screen is placed at distance of 1 m. What is the distance between the consecutive bright or dark fringes
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 mm
b
1.0 mm
c
0.5 mm
d
None of these
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Distance between consecutive bright fringes or dark fringes = ββ=λDd=550×10−9×11.1×10−3=500×60−6=0.5mm