In a Young’s double slit experiment, the separation between the two slits is2πmm and distance of the screen from the slits is 50 cm. If the wavelength of light used is 4000 Ac, then the angular position of first dark fringe is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.21∘
b
0.018∘
c
0.16∘
d
0.3∘
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
θ=βD=λd⇒β=λDd The first dark fringe will be at half the fringe width from central maximum. α=θ2=12λd=124000×10−102×10−3π×180∘π=0.018∘