In a Young’s double slit experiment, the slit separation is 1 mm and the screen is 1 m from the slit. For a monochromatic light of wavelength 500 nm, the distance of 3rd minima from the central maxima is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.50 mm
b
1.25 mm
c
1.50 mm
d
1.75 mm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Distance of nth minima from central bright fringexn=(2n−1)λD2d For n=3 i.e. 3rd minima x3=(2×3−1)×500×10−9×12×1×10−3 =5×500×10−62=1.25×10−3m=1.25mm.