In a Young’s double slit experiment, slits are illuminated by a monochromatic source of wavelength 6000A0 and fringes are obtained. If screen is moved by a distance of 5 cm towards slits, change in fringe width is 3×10−5 m , then what will be the separation (in mm) between the slits?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
3
c
2
d
4
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let say old fringe width is β=λDd new fringe width is β'=λD'd Difference between fringe widths β−β'=λD−D'd ⇒d=λD−D'β−β'=6000×10−10×5×10−23×10−5m=10−3m=1 mm