Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a Young's double slit experiment, the slits are 2 mm apart and are illuminated with a mixture of two wavelength λ0=750nm  and  λ=900nm. The minimum distance from the common central bright fringe on a screen 2m  from the slits where a bright fringe from one interference pattern coincides with a bright fringe from the other is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.5 mm

b

3 mm

c

4.5 mm

d

6 mm

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

From the given data, note that the fringe width β1 for λ1=900 nm  is greater than fringe width β2 for   λ2=750 nm.This means that at though the central maxima of the two coincide, but first maximum for  λ1=900 nm will be further away from the first maxima for  λ2=750 nm, and so on. A stage may come when this mismatch equals β2,, then again maxima of λ1=900 nm,  will coincide with a maxima of λ2=750 nm,  let this correspond to nth order fringe for λ1. Then it will correspond to  (n+1)th order fringe for λ2.Therefore  nλ1Dd=(n+1)λ2Dd⇒n×900×10−9=(n+1)750×10−9 ⇒n=5Minimum distance fromCentral maxima  =nλ1Dd=5×900×10−9×22×10−3=45×10−4m=4.5 mm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring