In Young's double slit experiment, the slits are 2 mm apart and are illuminated by photons of two wavelengthsλ1=12000 A0and λ2=10000 A0. At what minimum distance from the common central bright fringe on the screen 2 m from the slit will a bright fringe from one interference pattern coincide with a bright fringe from the other?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 mm
b
3 mm
c
8 mm
d
6 mm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let n1 bright fringe of λ1 coincides with n2 bright fringe of λ2 Then n1λ1Dd=n2λ2Ddor n1λ1=n2λ n1n2=λ2λ1=1000012000=56Let x be given distance. ∴ x=n1λ1DdHere, n1=5, D=2m,d=2mm=2×10−3mλ1=12000A0=12000×10−10m=12×10−7m x=5×12×10−7m×2m2×10−3m=6×10−3m=6mm