In a Young’s double slit experiment, two slits are illuminated by a mixture of two wavelengths 12000A0 and 10000A0 . At 6.0 mm from the common central bright fringe on a screen 2 m away from the slits, a bright fringe of one interference pattern coincides with the bright fringe of other. Calculate the distance (in mm) between the slits.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
2
c
3
d
4
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let say the distance of common bright fringe from CB is x. Also, nth Maxima of λ1 coincides with (n+1)th Maxima of λ2. x=nλ1Dd=n+1λ2Dd ⇒n×12000=n+1×10000 ⇒n=5 Now, use x=nλDd ⇒d=nλDx=5×12000×10−10×26×10−3=2×10−3m=2 mm