In Young's double slit experiment with a monochromatic light of wavelength 4000 A0 , the fringe width is found to be 0.4 mm . When the slits are now illuminated with a light of wavelength 5000 A0 the fringe width will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.32 mm
b
0.5 mm
c
0.6 mm
d
0.8 mm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The given values areλ1=4000A0, λ2=5000A0β1=0.4×10−3m , β2=?Fringe width β=λDd β1β2=λ1λ2 ( β ∞ λ ) ∴β2=β1λ2λ1 β2=0.4×10−3×50004000 ∴ β2=0.5 mm