Young’s double–slit experiment is performed with light of wavelength λ=6000 A0 . A glass plate of thickness 0.01 mm and μ=1.5 is introduced. The number of fringes shifting in the system is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2000
b
8
c
120
d
4910
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Wavelength λ=6000 A0=6000×10−10 m Thickness t=0.01 mm=0.01×10−3 m Refractive index μ=1.5 Number of fringes shifted n=? n=(μ−1)tλ =(1.5−1)0.01×10−36000×10−10 =5×10−66×10−7 =8.33 ∴ Number of fringes shifted n=8