In Young's experiment, the distance between slits is 0.28 mm and distance between slits and screen is 1.4 m. Distance between central bright fringe and third bright fringe is 0.9 cm. What is the wavelength of used light?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5000 Å
b
6000 Å
c
7000 Å
d
9000 Å
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Position of 3rd bright fringe x3=3Dλd⇒λ=x3d3D=0.9×10−2×0.28×10−33×1.4=6000Å
In Young's experiment, the distance between slits is 0.28 mm and distance between slits and screen is 1.4 m. Distance between central bright fringe and third bright fringe is 0.9 cm. What is the wavelength of used light?