In a Young's experiment, two coherent sources are placed 0.90 mm apart and the fringes are observed one metre away. If it produces the second dark fringe at a distance of 1 mm from the central fringe, the wavelength of monochromatic light used would be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
60×10−4cm
b
10×10−4cm
c
10×10−5cm
d
6×10−5cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Distance of nth dark fringe from central fringexn=(2n−1)λD2d∴ x2=(2×2−1)λD2d=3λD2d⇒1×10−3=3×λ×12×0.9×10−3⇒λ=6×10−5cm